Makaleler » Blog » Sanal Kredi Kartı Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Sanal Kredi Kartı Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Sanal Kredi Kartı Nedir?

 

Sanal kredi kartı, internet alışveriş işlemlerinizde kredi kartı güvenliğinizin %99'a çıkmasını sağlar ve fiziki kredi kartlarına nazaran daha güvenli bir online alışveriş yapmanızı sağlar. Limitini kendiniz ayarlarsınız ya da limiti sıfırlarsınız. Dilediğiniz zaman iptal edip yenisini oluşturursunuz. Sanal kredi kartınızı 3 ayda ya da 6 ayda bir yenileyebilirsiniz. Yenileme iptal etme vs gibi işlemler tamamen ücretsizdir ve tüm bu işlemleri internet bankacılığı ya da mobil bankacılık üzerinden rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Sanal kredi kartlarının da fiziki kartlar gibi 16 haneli rakamları, son kullanma tarihi ve güvenlik kodu (CVV) bulunmaktadır. İnternet üzerinden satın alma işlemi yaparken ilgili kart numarasını ve diğer bilgileri girerek tıpkı normal kredi kartında olduğu gibi alışveriş işlemlerinizi yapabilirsiniz.

 

Sanal Kredi Kartı Nasıl Oluşturulur?

Sanal kredi kartı oluşturma işlemleri bankadan bankaya fark edebilir fakat hepsi hemen hemen aynıdır ve aynı menü altındadır. Sanal kredi kartı oluşturmak için internet bankacılığı veya mobil bankacılık üzerinden banka hesabınıza giriş yaparak, kredi kartı menüsü altında "sanal kart oluştur" ya da "sanal kart başvurusu" gibi yazan seçeneklerden işlem yapapabilirsiniz. Sanal kart otomatik olarak oluşacaktır. Aynı zamanda kart numarası, son kullanım tarihi ve güvenlik kodu da oluşmuş olacak. Bir online alışveriş sitesinden satın alma işlemi yaptıktan sonra sizi endişelendiren bir durum olduğunda sanal kartınızı hemen iptal edebilirsiniz. İptal ettiğinizde asıl kartınızda olumsuz bir durum oluşmaz. Sanal kredi kartları limitlerini bağlı olduğu asıl kartlardan alırlar ve belirleyeceğiniz limit kullanılabilir limiti aşamaz. Eğer tavsiye isterseniz, online satın alma işleminden sonra sanal kart limitinizi sıfırlamanızı tavsiye ederiz. Ya da çok düşük miktarlarda limit bırakabilirsiniz. Böylelikle olası bir kredi kartı hırsızlığına maruz kalmazsınız. Kalsanız dahi kaybınızı en aza indirmiş olursunuz. Oluşturmak ya da iptal etmek tamamen ücretsizdir ve yıllık ödemesi bulunmaz.

 

Sanal Kredi Kartı Ekstresi Var Mıdır? Nasıl Ödenir?

 

Sanal kredi kartları için ayrıca bir ekstre gelmez fakat dönemiçi işlemlerinizde sanal kart ile yaptığınız ödemeleri ayrıca görebilirsiniz. Sanal kart ile yaptığınız ödeme veya satın alma işlemleri asıl kredi kartınızın limitinden düşer ve asıl kredi kartınızın toplam borcuna eklenir. Siz asıl kredi kartınızın ekstresini ödediğinizde içerisinde sanal kredi kartınızın da borcunu ödemiş olursunuz. Sanal kartınız ile taksitlendirme yapabilir yani taksitli alışveriş yapabilirsiniz. Bu kartınız ile nakit para, nakit avans veya taksitli nakit avans gibi işlemleri yapamazsınız. 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır