Makaleler » Blog » İnternet Alışverişinde Kredi Kartı Güvenliği Nasıl Sağlanır?

İnternet Alışverişinde Kredi Kartı Güvenliği Nasıl Sağlanır?

İnternet Alışverişinde Kredi Kartı Güvenliğini Sağlama

İnternet alışverişlerinde kredi kartınızın güvenliğini, aşağıda okuyacağınız yöntemlerle maksimum seviyeye çıkarabilmeniz mümkün. Hepsinden önce kullandığınız işletim sistemi günel olmalı ve bilgisyarınızda bir anti virüs programının kurulu ve güncel olması önemlidir. Aynı şekilde mobil telefonunuzda da bu durum geçerlidir.  Eğer asıl kredi kartınızı, yani elinizde tuttuğunuz fiziki kredi kartınızı kullanıyorsanız öncelikle internet bankacılığı aracılığı ile kartınızı daima internet alışverişlerine kapalı tutun. Ne zaman ki internet üzerinden alışveriş yapacaksanız o vakit internet bankacılığı üzerinden online alışverişe açıp, işlem bittikten sonra tekrar alışverişe kapatabilirsiniz.

 

Sanal Kredi Kartı Oluşturup Güvenli Online Alışveriş Yapmak

Tabi bizim tavsiyemiz bu tür işlemlerde sanal kredi kartı kullanmanız yönündedir. Adından da belli olacağı gibi sanal bir kartdır, yani elinizde tutabileceğiniz fiziki bir kat değildir. Asıl karta bağlıdır ve limit yönetimi sizdedir. Diyelim ki internetten 100TL'lik bir ürün alımı yapacaksınız, internet bankacılığına girerek sanal kredi kartınızın limitini 100TL yaparsınız ve online alışveriş işleminden sonra otomatik olarak limit 0 olacaktır. Bu kartların en güzel özelliği ise dilediğiniz zaman kartı iptal edip yerine yenisini oluşturulabilmenize izin vermesidir. Tabi iptal edip yenisini oluşturmanın da bir limiti var. Bazı bankalarda yılda 4 defa sanal kart oluşturabiliyorsunuz. Sanal kredi kartı limitini asıl kredi kartından alır ve siz sanal kredi kartını iptal ettiğinizde asıl kredi kartınızda olumsuz bir durum gerçekleşmez. Sanal kartlar da tıpkı asıl kartlar gibi 16 haneli kart numarasına, son kullanma tarihine ve cv (güvenlik) koduna sahiptir. Sanal kredi kartı oluşturmak için Sanal Kredi Kartı Nedir? Nasıl Oluşturulur? isimli makalemize göz atabilirsiniz.

 

Online Alışverişlerde Web Sitesinin Güvenliği

Kartınızı tamamen güvene almış olabilirsiniz fakat bir de alışveriş yapacağınız web sitesinin güvenliğini küçük bir kaç işlem ile kontrol edebilirsiniz. Öncelikle web sitesinin bir SSL seritifikasına sahip olup olmadığını web tarayıcınızın sol yukarısında www ile başlayan kısımda görebilirsiniz. Eğer bir kilit işareti görüyorsanız, web sitesi geçerli bir SSL sertifikasına sahip demektir. Eğer ünlem işareti görüyorsanız siteden çıkmanızı tevsiye ederiz. Eğer geçerli bir SSL sertifikası bulunmuyor ise, 3. kişiler tarafından kart bilgileriniz okunabilir. Sonrasında web sitesinin ismini internette arattırarak ne kadar güvenli olduğuna kanaat getirebilirsiniz. İnternette ilgili web sitesi için kredi kartı kullanımı ile ilgili olumsuz yorumlar görüyorsanız, yine siteden ayrılabilirsiniz.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır